Pagājušajā nedēļā Latvijas Meža īpašnieku biedrības (LMĪB) konkursa “Sakoptākais mežs” žūrija devās noslēdzošajā mežu īpašumu vērtēšanas izbraukumā. 22. augustā žūrijas pārstāvji klātienē vērtēja divus meža īpašumus – “Aizvējus” Limbažu novadā un “Vizbuļus” Ērgļu novadā. Noslēdzoties konkursa otrajai kārtai, žūrija veiks detalizētu izvērtēšanu, bet rezultāti tiks paziņoti meža nozares gada balvas “Zelta čiekurs” pasniegšanas ceremonijā decembrī.
Vidzemē žūrija apskatīja divus meža īpašumus, kuru saimnieki izvēlējušies dažādas meža apsaimniekošanas metodes. Īpašuma “Vizbuļi” saimnieks Armands Cirsis ir aizrautīgs mednieks, tāpēc, apsaimniekojot 100 hektārus zemes, meklē dažādus veidus, kā pasargāt mežu no dzīvnieku radītiem bojājumiem un vienlaikus apsaimniekot tā, lai dzīvnieki tajā uzturētos. Piemēram, saimnieks savā mežā vairākās vietās izliek laizāmos sāls kubus. Tāpat arī tiek veidotas speciālas aizsargjoslas, kurā esošos kokus dzīvnieki var grauzt. Ja šāda josla izveidota, tad dzīvnieki vairs nedodas dziļāk mežā, lai bojātu koptās koku audzes. Tā rezultātā mežs ir apsaimniekots, un arī dzīvniekiem nekā netrūkst.
Īpašuma “Aizvēji” saimnieks Staņislavs Salmanis savos septiņos hektāros meža veic sava veida eksperimentu, lai redzētu, kāds ir rezultāts dažāda veida apsaimniekošanas metodēm. Īpašumā starp rūpīgi ierīkotām takām ir apkopts teju katrs koks, īpaši saimnieks praktizē egļu atzarošanu – praktiski katra īpašumā esošā egle ir atzarota pēc konsultantu ieteikumiem. To, kāds tam būs rezultāts, varēs redzēt tikai pēc vairākiem gadiem. Taču galvenais dzinulis saimniekam ir interese par mežu apsaimniekošanu un vēlme savu īpašumu padarīt pēc iespējas sakoptāku. Tāpat arī sava meža apsaimniekošana dod iespēju saimniekam regulāri izkustēties, pilnveidot sevi un tajā pašā laikā, ieguldot darbu, apkopt apkārt esošo vidi.
Runājot par iespaidiem, kas gūti, viesojoties visos sešos meža īpašumos, LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks atzīst, ka saimniekus vienojošais elements ir mežu apsaimniekošanas daudzveidība. Katrs no īpašumiem apsaimniekots citādāk. “No katra saimnieka mēs dzirdējām citu mežu apsaimniekošanas filozofiju, taču pielietoto metožu rezultāti ir labi piemēri, ko rādīt gan citiem saimniekiem, gan pārējai sabiedrībai. Mežu apsaimniekošana ir grūts darbs, tāpēc ir prieks par to, ka mums ir šādi saimnieki, kas gatavi dalīties savā pieredzē un, iespējams, kļūt par paraugu citiem,” skaidro A. Muižnieks.
Konkursa “Sakoptākais mežs” žūriju pārstāv LMĪB valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks, Meža departamenta meža stratēģijas un politikas nodaļas vietniece Ilze Silamiķele, Meža pētīšanas stacijas direktors Mārtiņš Līdums, Zemkopības ministrijas Meža resursu un medību nodaļas vadītāja Rita Benta, Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere, Latvijas Pašvaldību savienības padomniece lauku attīstības jautājumos Sniedze Sproģe, AS “Latvijas valsts meži” pārstāvis Tomass Kotovičs, LTV raidījuma “Savai zemītei” veidotāja Daina Bruņiniece, Valsts Kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe, kardiologs Andrejs Ērglis un biologs, pētnieks Māris Olte.
Otrās kārtas ietvaros žūrijas locekļi viesojās sešos meža īpašumos – “Bērzkalnos” Kuldīgas novadā, “Mežmeiniķos” Tukuma novadā, “Druvās” Viļakas novadā, “Dzelzsceļniekos” Rēzeknes novadā, “Aizvējos” Limbažu novadā un “Vizbuļos” Ērgļu novadā.
Konkursa balvu fondā šogad ir praktiski pielietojams motorinstruments jaunaudžu kopšanai un divas dāvanu kartes meža stādāmā vai dekoratīvā materiāla iegādei. Balvas tiks sadalītas starp trīs visaugstāk novērtētāko meža īpašumu saimniekiem. Tāpat trīs visaugstāk novērtētie īpašnieki tiks nominēti prestižajai meža nozares gada balvai “Zelta čiekurs” nominācijā “Par ilgtspējīgu saimniekošanu”.
Konkursa nolikums un papildu informācija par vērtēšanas kritērijiem pieejama šeit: https://bit.ly/2K1TnbK.
Konkursa mērķis ir apzināt labas mežsaimniecības prakses piemērus privātajos mežos un veicināt ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. Konkursa organizētājs ir Latvijas Meža īpašnieku biedrība, informatīvais sadarbības partneris ir portāls La.lv.